gnome-internet-radio-locator master - en to fr translation catalogue (41 entries)

note: give it the title
en: GNOME Internet Radio Locator for GNOME 3
fr: Localisateur de radios Internet pour GNOME 3

en: Locate and listen to Free Internet Radio stations
fr: Localiser et écouter des stations radio Internet gratuites

en: GNOME Internet Radio Locator for GNOME 3 is a Free Software program that allows you to easily locate and listen to Free Internet Radio stations by broadcasters on the Internet with the help of a map.
fr: Le localisateur de radios Internet pour GNOME 3 est un logiciel libre qui permet de trouver facilement et d’écouter des programmes radio gratuits sur Internet par diffuseur avec l’aide d’une carte.

en: GNOME Internet Radio Locator for GNOME 3 is developed for the GNOME 3 desktop and requires gstreamer 1.0 to be installed for listening to Free Internet Radio stations.
fr: Le localisateur de radios Internet pour GNOME 3 est développé pour le bureau GNOME 3 et requiert la présence de gstreamer 1.0 pour l’écoute de programmes de radios Internet gratuites.

en: Enjoy listening to Free Internet Radio stations in GNOME Internet Radio Locator for GNOME 3.
fr: Prenez plaisir d’écouter des programmes radio Internet gratuits avec le localisateur de radios Internet pour GNOME 3.

en: Internet Radio Locator
fr: Localisateur de radios Internet

en: Locate Internet Radio Stations
fr: Localiser des stations radio Internet

note: Extra keywords that can be used to search for gnome-internet-radio-locator in GNOME Shell and Unity
en: Live;Radio;Program;Station;Locator;
fr: En direct;Radio;Programme;Station;Localisateur;

en: Failed to open %s
fr: Impossible d’ouvrir %s

note: The Stations dialog
en: New Internet Radio Station
fr: Nouvelle station radio Internet

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: Station name
fr: Nom de la station

en: Bandwidth
fr: Bande passante

en: City name
fr: Nom de ville

en: http://uri-to-stream/
fr: http://uri-vers-flux/

en: http://uri-to-website/
fr: http://uri-vers-site-web/

en: Failed to open %s.  Please install it.
fr: Impossible d’ouvrir %s. Veuillez l’installer.

en: WNYC 93.9 FM and AM 820 are New York's flagship public radio stations, broadcasting the finest programs from NPR, American Public Media, Public Radio International and the BBC World Service, as well as a wide range of award-winning local programming.
fr: WNYC 93.9 FM et AM 820 sont les stations radio publiques phares de New York, émettant les programmes les plus évolués de NPR, American Public Media, Public Radio International et du service monde de la BBC, en plus de toute une série de programmations locales reconnues.

note: printf("Archiving program at %s\n", archive);
en: Recording from %s in %s to %s
fr: Enregistrement à partir de %s dans %s vers %s

en: An error happened trying to play %s
    Either the file doesn't exist, or you don't have a player for it.
fr: Une erreur s’est produite lors de la tentative de lecture de %s
    Soit le fichier n’existe pas ou vous n’avez pas de lecteur approprié.

en: An error happened trying to record %s
    Either the file doesn't exist, or you don't have a recorder for it.
fr: Une erreur s’est produite lors de la tentative d’enregistrement de %s
    Soit le fichier n’existe pas ou vous n’avez pas d’enregistreur approprié.

en: Failed to run %s (%i)
fr: Impossible d’exécuter %s (%i)

en: Failed to open URL: '%s'
    Status code: %i
    Details: %s
fr: Impossible d’ouvrir l’URL : « %s »
    Code erreur : %i
    Détails : %s

en: Failed to open URL: '%s'
    Details: %s
fr: Impossible d’ouvrir l’URL : « %s »
    Détails : %s

en: New Internet Radio Station
fr: Nouvelle station radio Internet

en: Search Internet Radio Station
fr: Recherche de stations radio Internet

en: Previous Internet Radio Station
fr: Stations radio Internet précédente

en: Search
fr: Rechercher

en: Search Internet Radio Station
fr: Rechercher des stations radio Internet

en: Prev
fr: Précédente

en: Prev Internet Radio Station
fr: Station radio Internet précédente

en: Next
fr: Suivante

en: Next Internet Radio Station
fr: Station radio Internet suivante

en: About Station
fr: À propos de la station

en: About Program
fr: À propos du programme

en: Nothing
fr: Rien

en: Stop
fr: Arrêter

en: Zoom In
fr: Zoom avant

en: Zoom Out
fr: Zoom arrière

en: Markers
fr: Marqueurs

en: Exit
fr: Fermer
