gnome-internet-radio-locator master - en to da translation catalogue (43 entries)

en: GNOME Internet Radio Locator for GNOME 3
da: GNOME Internetradio til GNOME 3

en: Locate and listen to Free Internet Radio stations
da: Find og lyt til frie radiostationer på internettet

en: GNOME Internet Radio Locator for GNOME 3 is a Free Software program that allows you to easily locate and listen to Free Internet Radio stations by broadcasters on the Internet with the help of a map.
da: GNOME Internetradio til GNOME 3 er et frit softwareprogram der ved hjælp af et kort giver dig mulighed for let at finde og lytte til frie radiostationer der sender på internettet.

en: GNOME Internet Radio Locator for GNOME 3 is developed for the GNOME 3 desktop and requires gstreamer 1.0 to be installed for listening to Free Internet Radio stations.
da: GNOME Internetradio til GNOME 3 er udviklet til GNOME 3-skrivebordet og kræver at gstreamer 1.0 er installeret for at kunne lytte til frie radiostationer på internettet.

en: Enjoy listening to Free Internet Radio stations in GNOME Internet Radio Locator for GNOME 3.
da: Lyt til frie radiostationer på internettet i GNOME Internetradio til GNOME 3.

en: Internet Radio Locator
da: Internetradio

en: Locate Internet Radio Stations
da: Find radiostationer på internettet

note: Extra keywords that can be used to search for gnome-internet-radio-locator in GNOME Shell and Unity
en: Live;Radio;Program;Station;Locator;
da: Live;Radio;Program;Station;Søger;

en: Failed to open %s
da: Kunne ikke åbne %s

note: The Stations dialog
en: New Internet Radio Station
da: Ny radiostation på internettet

en: _Save
da: _Gem

en: Station name
da: Stationsnavn

en: Bandwidth
da: Båndbredde

en: City name
da: Bynavn

en: http://uri-to-stream/
da: http://uri-som-skal-streames/

en: Description
da: Beskrivelse

en: http://uri-to-website/
da: http://uri-til-websted/

en: Failed to open %s.  Please install it.
da: Kunne ikke åbne %s. Installer den venligst.

en: WNYC 93.9 FM and AM 820 are New York's flagship public radio stations, broadcasting the finest programs from NPR, American Public Media, Public Radio International and the BBC World Service, as well as a wide range of award-winning local programming.
da: WNYC 93.9 FM og AM 820 er New Yorks flagskibe når det kommer til offentlige radiostationer. De sender de bedste programmer fra NPR, American Public Media, Public Radio International og BBC World-tjenesten, såvel som en bred vifte af prisbelønnede lokale radioprogrammer.

note: printf("Archiving program at %s\n", archive);
en: Recording from %s in %s to %s
da: Optager fra %s i %s til %s

en: An error happened trying to play %s
    Either the file doesn't exist, or you don't have a player for it.
da: Der opstod en fejl ved afspilning af %s
    Filen findes enten ikke eller også har du ikke en afspiller til den.

en: An error happened trying to record %s
    Either the file doesn't exist, or you don't have a recorder for it.
da: Der opstod en fejl ved optagelse af %s
    Filen findes enten ikke eller også har du ikke en optager til den.

en: Failed to run %s (%i)
da: Kunne ikke køre %s (%i)

en: Failed to open URL: '%s'
    Status code: %i
    Details: %s
da: Kunne ikke åbne URL'en: “%s”
    Statuskode: %i
    Detaljer: %s

en: Failed to open URL: '%s'
    Details: %s
da: Kunne ikke åbne URL'en: “%s”
    Detaljer: %s

en: New Internet Radio Station
da: Ny radiostation på internettet

en: Search Internet Radio Station
da: Søg efter radiostation på internettet

en: Previous Internet Radio Station
da: Forrige radiostation på internettet

en: Search
da: Søg

en: Search Internet Radio Station
da: Søg efter radiostation på internettet

en: Prev
da: Forrige

en: Prev Internet Radio Station
da: Forrige radiostation på internettet

en: Stations
da: Stationer

en: Next
da: Næste

en: Next Internet Radio Station
da: Næste radiostation på internettet

en: About Station
da: Om station

en: About Program
da: Om program

note: give it the title
en: GNOME Internet Radio Locator
da: GNOME Internetradio

en: Nothing
da: Intet

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Markers
da: Markører

en: Exit
da: Afslut
