gnome-internet-radio-locator master - en to sv translation catalogue (52 entries)

en: GNOME Internet Radio Locator 12 for GNOME 42
sv: GNOME Internetradioletare 12 för GNOME 42

en: Locate and listen to Free Internet Radio stations
sv: Leta rätt och lyssna på fria internetradiostationer

en: GNOME Internet Radio Locator 12 for GNOME 42 is a Free Software program that allows you to easily locate and listen to Free Internet Radio stations by broadcasters on the Internet with the help of a map.
sv: GNOME:s internetradioletare 12 för GNOME 42 är fri programvara som låter dig lätt hitta och lyssna på fria internetradiostationer från sändningar på internet med hjälp av en karta.

en: GNOME Internet Radio Locator 12 for GNOME 42 is developed for the GNOME 42 desktop and requires gstreamer 1.0 to be installed for streaming the Free Internet Radio stations.
sv: GNOME:s internetradioletare 12 för GNOME 42 utvecklas för GNOME 42-skrivbordet och kräver att gstreamer 1.0 finns installerat för uppspelning av fria internetradiostationer.

en: Enjoy listening to Free Internet Radio stations in GNOME Internet Radio Locator 12 for GNOME 42.
sv: Njut av att lyssna på fria internetradiostationer i GNOME:s internetradioletare 12 för GNOME 42.

en: Internet Radio Locator
sv: Internetradioletare

en: Locate Internet Radio Stations
sv: Leta rätt på internetradiostationer

note: Extra keywords that can be used to search for gnome-internet-radio-locator in GNOME Shell and Unity
en: Live;Radio;Program;Station;Locator;
sv: Live;Direktsänt;Radio;Program;Station;Locator;Letare;

en: Failed to open %s
sv: Misslyckades med att öppna %s

note: Translators: first %s is station name and second %s is station location
en: Added %s in %s
sv: La till %s i %s

note: The Stations dialog
en: New Internet Radio Station
sv: Ny internetradiostation

en: _Save
sv: _Spara

en: Station name
sv: Stationsnamn

en: Bandwidth
sv: Bandbredd

en: City name
sv: Stadens namn

en: http://uri-to-stream/
sv: http://uri-till-ström/

en: Description
sv: Beskrivning

en: http://uri-to-website/
sv: http://uri-till-webbplats/

en: Failed to open %s.  Please install it.
sv: Misslyckades med att öppna %s.  Vänligen installera det.

en: Online
sv: Ansluten

en: WNYC 93.9 FM and AM 820 are New York's flagship public radio stations, broadcasting the finest programs from NPR, American Public Media, Public Radio International and the BBC World Service, as well as a wide range of award-winning local programming.
sv: WNYC 93.9 FM och AM 820 är New Yorks främsta öppna radiostationer, och sänder de bästa programmen från NPR, American Public Media, Public Radio International och BBC World Service, såväl som en bred omfattning av prisade lokala program.

en: Exit after T seconds. Default: 30
sv: Avsluta efter T sekunder. Standard: 30

en: Only report location update after T seconds. Default: 0 (report new location without any delay)
sv: Rapportera platsuppdatering först efter T sekunder. Standard: 0 (rapportera ny plats utan fördröjning)

en: Request accuracy level A. Country = 1, City = 4, Neighborhood = 5, Street = 6, Exact = 8.
sv: Begär noggrannhetsnivå A. Land = 1, Stad = 4, Grannskap = 5, Gata = 6, Exakt = 8.

note: printf("Archiving program at %s\n", archive);
en: Recording from %s in %s to %s
sv: Spelar in från %s i %s till %s

en: An error happened trying to play %s
    Either the file doesn't exist, or you don't have a player for it.
sv: Ett fel uppstod vid uppspelning av %s
    Antingen existerar inte filen, eller så har du ingen spelare för den.

en: An error happened trying to record %s
    Either the file doesn't exist, or you don't have a recorder for it.
sv: Ett fel uppstod vid inspelning av %s
    Antingen existerar inte filen, eller så har du ingen inspelare för den.

en: Failed to run %s (%i)
sv: Kunde inte köra %s (%i)

en: Failed to open URL: '%s'
    Status code: %i
    Details: %s
sv: Kunde inte öppna URL: ”%s”
    Statuskod: %i
    Detaljer: %s

en: Failed to open URL: '%s'
    Details: %s
sv: Kunde inte öppna URL: ”%s”
    Detaljer: %s

en: New Internet Radio Station
sv: Ny internetradiostation

en: Search Internet Radio Station
sv: Sök efter internetradiostation

en: Search by city or drag/click on the zoomable map to listen to a radio broadcast
sv: Sök efter stad eller dra/klicka på den zoombara kartan för att lyssna på en radiosändning

en: Previous Internet Radio Station
sv: Föregående internetradiostation

en: Search
sv: Sök

en: Search Internet Radio Station
sv: Sök efter internetradiostation

en: Prev
sv: Föregående

en: Prev Internet Radio Station
sv: Föregående internetradiostation

en: Stations
sv: Stationer

en: Next
sv: Nästa

en: Next Internet Radio Station
sv: Nästa internetradiostation

en: About Station
sv: Om station

en: About Program
sv: Om programmet

en: Nothing
sv: Ingenting

note: give it the title
en: GNOME Internet Radio Locator
sv: GNOME Internetradioletare

en: New
sv: Ny

en: Discover Location
sv: Upptäck plats

en: Stop
sv: Stoppa

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Markers
sv: Markörer

en: Exit
sv: Avsluta
