gnome-internet-radio-locator master - en to nl translation catalogue (51 entries)

en: GNOME Internet Radio Locator 12 for GNOME 42
nl: Gnome Internetradiozoeker 12 voor Gnome 42

en: Locate and listen to Free Internet Radio stations
nl: Vrije internetradiozenders zoeken en beluisteren

en: GNOME Internet Radio Locator 12 for GNOME 42 is a Free Software program that allows you to easily locate and listen to Free Internet Radio stations by broadcasters on the Internet with the help of a map.
nl: Gnome Internetradiozoeker 12 voor Gnome 42 is vrije software die de mogelijkheid biedt om eenvoudig live radioprogramma’s te zoeken en te beluisteren van vrije radiozenders op het internet met behulp van een kaart.

en: GNOME Internet Radio Locator 12 for GNOME 42 is developed for the GNOME 42 desktop and requires gstreamer 1.0 to be installed for streaming the Free Internet Radio stations.
nl: Gnome Internetradiozoeker 12 voor Gnome 42 is ontwikkeld voor het Gnome 42-bureaublad en vereist GStreamer 1.0 voor het beluisteren van vrije radiozenders.

en: Enjoy listening to Free Internet Radio stations in GNOME Internet Radio Locator 12 for GNOME 42.
nl: Veel plezier met het luisteren naar vrije internetradiozenders met Gnome Internetradiozoeker 12 voor Gnome 42.

en: Internet Radio Locator
nl: Internetradiozoeker

en: Locate Internet Radio Stations
nl: Internetradiozenders zoeken

note: Extra keywords that can be used to search for gnome-internet-radio-locator in GNOME Shell and Unity
en: Live;Radio;Program;Station;Locator;
nl: Live;Radio;Program;Station;Locator;Programma;Zender;Locatie;Zoeker;

en: Failed to open %s
nl: Openen van %s is mislukt

note: Translators: first %s is station name and second %s is station location
en: Added %s in %s
nl: %s van %s toegevoegd

note: The Stations dialog
en: New Internet Radio Station
nl: Nieuwe internetradiozender

en: _Save
nl: Op_slaan

en: Station name
nl: Naam zender

en: Bandwidth
nl: Bandbreedte

en: City name
nl: Plaatsnaam

en: http://uri-to-stream/
nl: http://uri-naar-stream/

en: Description
nl: Beschrijving

en: http://uri-to-website/
nl: http://uri-naar-website/

en: Failed to open %s.  Please install it.
nl: Openen van %s is mislukt. Gelieve dit te installeren.

en: WNYC 93.9 FM and AM 820 are New York's flagship public radio stations, broadcasting the finest programs from NPR, American Public Media, Public Radio International and the BBC World Service, as well as a wide range of award-winning local programming.
nl: WNYC 93.9 FM en AM 820 zijn de belangrijkste openbare radiostations van New York;zij zenden de beste programma's uit van NPR, American Public Media, Public Radio International en de BBC World Service, evenals een breed scala aan bekroonde lokale programmering.

en: Exit after T seconds. Default: 30
nl: Afsluiten na T seconden. Standaard: 30

en: Only report location update after T seconds. Default: 0 (report new location without any delay)
nl: Locatie-updates pas melden na T seconden. Standaard: 0 (nieuwe locatie melden zonder vertraging)

en: Request accuracy level A. Country = 1, City = 4, Neighborhood = 5, Street = 6, Exact = 8.
nl: Precisieniveau A verzoeken. Land = 1, stad = 4, buurt = 5, straat = 6, exact = 8.

note: printf("Archiving program at %s\n", archive);
en: Recording from %s in %s to %s
nl: Opnemen van %s in %s naar %s

en: An error happened trying to play %s
    Either the file doesn't exist, or you don't have a player for it.
nl: Er trad een fout op bij het afspelen van %s
    Het bestand bestaat niet, of u heeft er geen speler voor.

en: An error happened trying to record %s
    Either the file doesn't exist, or you don't have a recorder for it.
nl: Er trad een fout op bij het opnemen van %s
    Het bestand bestaat niet, of u heeft er geen opnametoepassing voor.

en: Failed to run %s (%i)
nl: Kon %s niet uitvoeren (%i)

en: Failed to open URL: '%s'
    Status code: %i
    Details: %s
nl: Kon URL niet openen: ‘%s’
    Statuscode: %i
    Details: %s

en: Failed to open URL: '%s'
    Details: %s
nl: Kon URL niet openen: ‘%s’
    Details: %s

en: New Internet Radio Station
nl: Nieuwe internetradiozender

en: Search Internet Radio Station
nl: Internetradiozender zoeken

en: Search by city or drag/click on the zoomable map to listen to a radio broadcast
nl: Zoek op stad of versleep en klik op de inzoombare kaart om een radio-uitzending te beluisteren

en: Previous Internet Radio Station
nl: Vorige internetradiozender

en: Search
nl: Zoeken

en: Search Internet Radio Station
nl: Internetradiozender zoeken

en: Prev
nl: Vorig

en: Prev Internet Radio Station
nl: Vorige internetradiozender

en: Stations
nl: Zenders

en: Next
nl: Volgende

en: Next Internet Radio Station
nl: Volgende internetradiozender

en: About Station
nl: Info zender

en: About Program
nl: Info programma

en: Nothing
nl: Niets

note: give it the title
en: GNOME Internet Radio Locator
nl: Gnome internetradiozoeker

en: New
nl: Nieuw

en: Discover Location
nl: Locatie ontdekken

en: Stop
nl: Stoppen

en: Zoom In
nl: Inzoomen

en: Zoom Out
nl: Uitzoomen

en: Markers
nl: Markeringen

en: Exit
nl: Afsluiten
