gnome-internet-radio-locator master - en to id translation catalogue (51 entries)

en: GNOME Internet Radio Locator 12 for GNOME 42
id: GNOME Internet Radio Locator 12 untuk GNOME 42

en: Locate and listen to Free Internet Radio stations
id: Cari dan dengarkan Stasiun Radio Internet Gratis

en: GNOME Internet Radio Locator 12 for GNOME 42 is a Free Software program that allows you to easily locate and listen to Free Internet Radio stations by broadcasters on the Internet with the help of a map.
id: GNOME Internet Radio Locator 12 untuk GNOME 42 adalah program Perangkat Lunak Bebas yang memungkinkan Anda dengan mudah menemukan dan mendengarkan stasiun Radio Internet Gratis oleh penyiar di Internet dengan bantuan peta.

en: GNOME Internet Radio Locator 12 for GNOME 42 is developed for the GNOME 42 desktop and requires gstreamer 1.0 to be installed for streaming the Free Internet Radio stations.
id: GNOME Internet Radio Locator 12 untuk GNOME 42 dikembangkan untuk destop GNOME 42 dan membutuhkan gstreamer 1.0 untuk dipasang untuk mendengarkan stasiun Radio Internet Gratis.

en: Enjoy listening to Free Internet Radio stations in GNOME Internet Radio Locator 12 for GNOME 42.
id: Nikmati mendengarkan stasiun Radio Internet Gratis di GNOME Internet Radio Locator 12 untuk GNOME 42.

en: Locate Internet Radio Stations
id: Cari Stasiun Radio Internet

note: Extra keywords that can be used to search for gnome-internet-radio-locator in GNOME Shell and Unity
en: Live;Radio;Program;Station;Locator;
id: Langsung;Radio;Program;Stasiun;Locator;

en: Failed to open %s
id: Gagal membuka %s

note: Translators: first %s is station name and second %s is station location
en: Added %s in %s
id: Ditambahkan %s dalam %s

note: The Stations dialog
en: New Internet Radio Station
id: Stasiun Radio Internet Baru

en: _Save
id: _Simpan

en: Station name
id: Nama stasiun

en: Bandwidth
id: Lebar Pita

en: City name
id: Nama kota

en: http://uri-to-stream/
id: http://uri-untuk-stream/

en: Description
id: Deskripsi

en: http://uri-to-website/
id: http://uri-ke-situsweb/

en: Failed to open %s.  Please install it.
id: Gagal membuka %s. Silakan pasang.

en: New York City, NY
id: Kota New York, NY

en: Online
id: Daring

en: WNYC 93.9 FM and AM 820 are New York's flagship public radio stations, broadcasting the finest programs from NPR, American Public Media, Public Radio International and the BBC World Service, as well as a wide range of award-winning local programming.
id: WNYC 93,9 FM dan AM 820 adalah stasiun radio publik utama New York, menyiarkan program terbaik dari NPR, Media Publik Amerika, Radio Publik Internasional dan BBC World Service, serta berbagai program lokal pemenang penghargaan.

en: Exit after T seconds. Default: 30
id: Keluar setelah T detik. Bawaan: 30

en: Only report location update after T seconds. Default: 0 (report new location without any delay)
id: Hanya laporkan pembaruan lokasi setelah T detik. Bawaan: 0 (laporkan lokasi baru tanpa penundaan)

en: Request accuracy level A. Country = 1, City = 4, Neighborhood = 5, Street = 6, Exact = 8.
id: Meminta tingkat akurasi A. Negara = 1, Kota = 4, Lingkungan = 5, Jalan = 6, Tepat = 8.

note: printf("Archiving program at %s\n", archive);
en: Recording from %s in %s to %s
id: Merekam dari %s di %s sampai %s

en: An error happened trying to play %s
    Either the file doesn't exist, or you don't have a player for it.
id: Terjadi kesalahan saat mencoba memutar %s
    Entah berkas itu tidak ada, atau Anda tidak memiliki pemutar untuk itu.

en: An error happened trying to record %s
    Either the file doesn't exist, or you don't have a recorder for it.
id: Terjadi kesalahan saat mencoba merekam %s
    Entah berkas itu tidak ada, atau Anda tidak memiliki perekam untuk itu.

en: Failed to run %s (%i)
id: Gagal menjalankan %s (%i)

en: Failed to open URL: '%s'
    Status code: %i
    Details: %s
id: Gagal membuka URL: '%s'
    Kode status: %i
    Rincian: %s

en: Failed to open URL: '%s'
    Details: %s
id: Gagal membuka URL: '%s'
    Rincian: %s

en: New Internet Radio Station
id: Stasiun Radio Internet Baru

en: Search Internet Radio Station
id: Cari Stasiun Radio Internet

en: Search by city or drag/click on the zoomable map to listen to a radio broadcast
id: Cari berdasarkan kota atau seret/klik pada peta yang dapat diperbesar untuk mendengarkan siaran radio

en: Previous Internet Radio Station
id: Stasiun Radio Internet Sebelumnya

en: Search
id: Cari

en: Search Internet Radio Station
id: Cari Stasiun Radio Internet

en: Prev
id: Sebelumnya

en: Prev Internet Radio Station
id: Stasiun Radio Internet Sebelumnya

en: Stations
id: Stasiun

en: Next
id: Selanjutnya

en: Next Internet Radio Station
id: Stasiun Radio Internet Selanjutnya

en: About Station
id: Tentang Stasiun

en: About Program
id: Tentang Program

en: Nothing
id: Nihil

en: New
id: Baru

en: Discover Location
id: Temukan Lokasi

en: Stop
id: Berhenti

en: Zoom In
id: Perbesar

en: Zoom Out
id: Perkecil

en: Markers
id: Penanda

en: Exit
id: Keluar
